воскресенье, 29 ноября 2015 г.

Програш та виграш сеньйора Паганіні

Восени 1800 р. в таверну міста Ліворно увійшов нескладний худорлявий парубок зі скрипковим футляром в руках. За одним зі столиків грали в карти. Молодий чоловік приєднався до гри. Йому не щастило: гроші швидко танули, і незабаром парубок залишився без гроша. Тоді він поставив на кін скрипку, пояснивши, що вона досить дорога. Картярі погодилися, і скрипка тут же була програна. Молодий чоловік просив повернути її хоча б на добу, посилаючись на вечірній концерт, але над ним тільки посміялися:«Ти ж сам її на кін ставив! Ми тебе не змушували!» 
Тоді до невдалого гравця підійшов літній француз з-за сусіднього столика. «Я простий купець з Парижа, - сказав він, - але люблю музику і бував на ваших концертах. Ви - сеньйор Нікколо Паганіні. Так от, скрипка ваша не з кращих. Не шкодуйте про неї. На вечір я дам вам іншу. Її зробив нікому не відомий майстер Джузеппе Гварнері дель Джезу, але, можливо, її звук сподобається вам». Звуком цієї скрипки сімнадцятирічний Паганіні був зачарований. Був вражений його грою і паризький купець, імені якого не зберегла історія. Після концерту він відмовився прийняти скрипку назад, подарувавши її молодому генію. «Не мені, скромному любителю, на ній грати», - сказав він. 
Ця скрипка Гварнері супроводжувала Паганіні все життя. Тільки один раз, перед концертом у Парижі, вона «захворіла», і Паганіні відніс її скрипковому майстру Вільому. Вільом зумів «вилікувати» скрипку, і розчулений Паганіні обійняв його, вручивши дорогоцінну скриньку. «У мене було дві таких шкатулки, - пояснив він. - Одну я подарував лікарю, який зцілив моє тіло, другу дарую вам, зцілившому мою душу».
До самої смерті Паганіні так і не розлучився зі скрипкою Гварнері. Він заповів її музею рідного міста Генуї. Там її можна побачити і зараз під ім'ям «Вдова Паганіні». Тільки якщо в Геную приїжджає видатний скрипаль, йому дозволяють зіграти на ній.

Матеріал сайту http://marimeri.ru/post289638574/

Комментариев нет:

Отправить комментарий