суббота, 7 мая 2016 г.

Танго смерті

Янівський концентраційний табір   (нім. Zwangsarbeitslager Lemberg-Janowska) — табір примусової праці (у деяких джерелах — винищувальний табір), створений нацистською владою у жовтні 1941р. на вулиці Янівській, 134 (тепер — вулиця Шевченка) у Львові, куди зганяли політичних в’язнів, військовополонених, а найбільше — євреїв. За час існування Янівського концентраційного табору в ньому знищено від 50 до 200 тис. людей. Німці ліквідували табір у середині листопада 1943, винищивши більшість в’язнів
Під час тортур, катувань і розстрілів у концентраційному таборі “Яновський” завжди грала музика. Оркестр складався з кращих львівських музикантів, які були в`язнями табору, що виконували одну і ту ж мелодію – «Танго смерті». Серед числа оркестрантів були – професор Львівської державної консерваторії Леон Штрікс, також скрипаль, композитор і диригент, керівник міських театрів Львова Яків Мунд та інші відомі українські музиканти єврейського походження. Напередодні звільнення Львова німецькі фашисти збудували коло із 40 осіб з оркестру. Охорона табору оточила музикантів щільним кільцем і наказала грати. Спочатку був страчений диригент оркестру Мунд, далі за наказом коменданта кожен оркестрант виходив у центр кола, клав свій інструмент на землю, роздягався, після чого був страчений пострілом у голову. 
Автор цього твору залишився невідомим. Спроба відновити звучання «Танго смерті» не увінчалася успіхом - ноти не збереглися, а кілька вцілілих в'язнів при спробі відтворити мелодію по пам'яті впадали у транс. Припускають, що це могло бути популярне польське танго «Та остатня нєдзєля», з російськими словами - пісня "Утомлённое солнце".
Фото оркестрантів було одним із обвинувальних документів на Нюрнберзькому процесі.


Комментариев нет:

Отправить комментарий