Йодль (нім. Jodeln) в культурі різних народів - особлива манера співу без слів, з характерним швидким перемиканням голосових регістрів, тобто з чергуванням грудних і фальцетних звуків. Прийнята у тірольців назва цього жанру - йодль (йодлер, йодлінг) є звуконаслідувальним. Як правило, альпійські співаки виспівують в цій своєрідній манері звукосполучення на кшталт «Hodaro», «Iohodraeho», «Holadaittijo» і т. п. Така вокальна техніка зустрічається у багатьох культурах по всьому світу.
Людський голос часто поділяють на два різних режими роботи гортані, званих грудним і фальцетним голосами, які відрізняються різним змиканням голосових складок. Більшість людей може проспівати частину діапазону в грудному режимі і частина - у фальцетному режимі. Звичайно, помітна різниця між цими двома режимами, особливо у недосвідчених співаків. Хороший співак, контролюючий свій голос, може легко переходити з фальцетного режиму в грудний і назад. Йодлінг - це одне з найбільш розвинених і складних застосувань такої техніки, оскільки співак змінює режим роботи гортані кілька разів за короткий проміжок часу і на великій гучності. Шляхом повторюваного переходу між двома регістрами і досягається цей, один з найбільш характерних в музиці, ефект.
Наприклад, у знаменитому приспіві «Йодль - ай - ІІІ - уууу», склад «ІІІ» співається у фальцетном режимі, тоді як інші склади - в грудному.
Комментариев нет:
Отправить комментарий